Skip to content

147 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1972

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 22, 2013

Property Information

Block29305
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-HCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
33%
Improvement Value:$142,600
67%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738-0.6%
2024$4,768+40.1%
2023$3,404-0.4%
2022$3,416+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 8921, Page 770

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 770Recorded7/22/2013

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

DeedBook 7324, Page 137Recorded7/19/2004

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5035, Page 183

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 4149, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1972