Skip to content

145 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block29305
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
28%
Improvement Value:$185,400
72%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779-0.6%
2024$5,815+40.1%
2023$4,151-0.4%
2022$4,167+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3280, Page 1192

Property Built

Built

Year Built: 1965