Skip to content

201 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 9, 2017

Property Information

Block29401
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description3S-B-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
16%
Improvement Value:$388,500
84%
Total Assessment$464,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379-0.6%
2024$10,444+40.1%
2023$7,455+71.1%
2022$4,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9188, Page 961Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7994, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 2001