Skip to content

70 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block29401
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
29%
Improvement Value:$210,600
71%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592-0.6%
2024$6,633+40.1%
2023$4,735-0.4%
2022$4,753+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7392, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1922