Skip to content

97 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1865

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 1, 2017

Property Information

Block29402
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
35%
Improvement Value:$159,200
65%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,464-0.6%
2024$5,498+40.1%
2023$3,925-0.4%
2022$3,940+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9220, Page 264Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9053, Page 484Recorded7/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1865