Skip to content

257 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1949

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 24, 2002

Property Information

Block29404
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page294

Building Details

Building Class---
Description1.5S-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,600
33%
Improvement Value:$188,700
67%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054-0.6%
2024$6,093+42.4%
2023$4,278-0.4%
2022$4,295+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5978, Page 175

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 3312, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1949