Skip to content

19 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block29501
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description3S-B-9U

Assessment

Land Value:$217,800
17%
Improvement Value:$1,099,900
83%
Total Assessment$1,317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,424-0.6%
2024$29,609+40.1%
2023$21,136-0.4%
2022$21,215+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 8934, Page 771NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900