Skip to content

106-106a Brown Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1914

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 27, 2017

Property Information

Block29501
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
30%
Improvement Value:$207,700
70%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601-0.6%
2024$6,642+40.1%
2023$4,741-0.4%
2022$4,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 9198, Page 658Recorded5/5/2017

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9123, Page 657Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8738, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1914