Skip to content

110 Brown Pl.Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block29501
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$208,200
71%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547-0.6%
2024$6,588+40.1%
2023$4,703-0.4%
2022$4,721+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5870, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1969