Skip to content

232 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1890

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block29503
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
32%
Improvement Value:$222,200
68%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295-0.6%
2024$7,341+40.1%
2023$5,240-0.4%
2022$5,260+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8740, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1890