Skip to content

24 Bidwell Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block24101
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page241

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,793
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$217,200
71%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,860-0.6%
2024$6,903+40.1%
2023$4,927-0.4%
2022$4,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

DeedBook 9225, Page 881Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900