Skip to content

45 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1873

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block29502
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
32%
Improvement Value:$150,400
68%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,975-0.6%
2024$5,006+40.1%
2023$3,574-0.4%
2022$3,587+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 9189, Page 300Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3411, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1873