Skip to content

208 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$5
Last Sale Date
Jul 14, 2005

Property Information

Block29502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
18%
Improvement Value:$357,800
82%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,729-0.6%
2024$9,790+40.1%
2023$6,989-0.4%
2022$7,015+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001