Skip to content

42 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block29503
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$405,600
82%
Total Assessment$495,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067-0.6%
2024$11,136+40.1%
2023$7,949-0.4%
2022$7,979+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 8754, Page 921

Property Built

Built

Year Built: 2006