Skip to content

43 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block29503
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page295

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,080
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
25%
Improvement Value:$235,000
75%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976-0.6%
2024$7,020+40.1%
2023$5,011-0.4%
2022$5,030+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5919, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1964