Skip to content

184 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Apartment

Last Sale Price
$1,129,375
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block29601
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page296

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-6U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$487,200
70%
Total Assessment$697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,568+15.5%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

DeedBook 9134, Page 165Recorded7/27/2016

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 650Recorded12/24/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 7971, Page 79