Skip to content

178 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Date
Nov 20, 2063

Property Information

Block29701
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page297

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
32%
Improvement Value:$200,600
68%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547-0.6%
2024$6,588+40.1%
2023$4,703+5.2%
2022$4,471+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 9470, Page 400Recorded2/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1962