Skip to content

164 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Feb 4, 2013

Property Information

Block29203
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$209,700
71%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,581-0.6%
2024$6,622+40.1%
2023$4,727-0.4%
2022$4,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

DeedBook 8895, Page 488Recorded2/26/2013

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 4769, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1968