Skip to content

97-99 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07304

Built 1963

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block28304
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
38%
Improvement Value:$169,400
62%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083-0.6%
2024$6,121+40.1%
2023$4,369-0.4%
2022$4,386+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9674, Page 650Recorded6/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963