Skip to content

97 Pamrapo AveJersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block29902
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page299

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
25%
Improvement Value:$262,500
75%
Total Assessment$348,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,782-0.6%
2024$7,831+40.1%
2023$5,590-0.4%
2022$5,611+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7337, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2004