Skip to content

58 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block30001
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
13%
Improvement Value:$463,100
87%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,880+103.3%
2024$5,842+40.1%
2023$4,170-0.4%
2022$4,186+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 9804, Page 976Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 9756, Page 45Recorded6/29/2023

Property Sale

Sale
$37,496

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 9563, Page 499NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3322, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1915