Skip to content

40 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$115,300
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block30001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
32%
Improvement Value:$208,400
68%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815-0.6%
2024$6,858+40.1%
2023$4,895-0.4%
2022$4,914+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,300
DeedBook 5717, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1950