Skip to content

60 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block30001
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,700
33%
Improvement Value:$146,000
67%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,839-0.6%
2024$4,869+40.1%
2023$3,476-0.4%
2022$3,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5851, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1920