Skip to content

30 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 30, 2022

Property Information

Block30003
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage669
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
47%
Improvement Value:$86,100
53%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,642-0.6%
2024$3,665+40.1%
2023$2,616-0.4%
2022$2,626+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft669DeedBook 9711, Page 670Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 8941, Page 688Recorded11/1/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950