Skip to content

28 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block30003
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,401
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
27%
Improvement Value:$208,000
73%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364-0.6%
2024$6,404+40.1%
2023$4,571-0.4%
2022$4,589+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7341, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1950