Skip to content

38a Ocean Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 7, 1984

Property Information

Block30003
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description2S-CB&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
36%
Improvement Value:$116,700
64%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,064-0.6%
2024$4,090+40.1%
2023$2,919-0.4%
2022$2,930+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3406, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1960