Skip to content

489 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block3001
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
30%
Improvement Value:$629,600
70%
Total Assessment$899,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,722-0.6%
2024$14,814+40.1%
2023$10,575-0.4%
2022$10,615+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900