Skip to content

67 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1885
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block2904
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
28%
Improvement Value:$686,800
72%
Total Assessment$956,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,365-0.6%
2024$21,499+40.1%
2023$15,347-0.4%
2022$15,404+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

DeedBook 9275, Page 393Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

DeedBook 8960, Page 167Recorded3/5/2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5070, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1885