Skip to content

19 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block30106
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
38%
Improvement Value:$159,500
62%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,779-0.6%
2024$5,815+40.1%
2023$4,151-0.4%
2022$4,167+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4748, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1920