Skip to content

39 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$464,000
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block30106
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description1.5S+BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
25%
Improvement Value:$274,800
75%
Total Assessment$367,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,462-0.6%
2024$6,503+40.1%
2023$4,642-0.4%
2022$4,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$464,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 9798, Page 210NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 9658, Page 624Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5189, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1925