Skip to content

10 Seaview Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block30106
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page301

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
27%
Improvement Value:$236,700
73%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204-0.6%
2024$7,249+40.1%
2023$5,175-0.4%
2022$5,194+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925