Skip to content

653 Liberty St.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$682,250
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block301
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,500
35%
Improvement Value:$389,600
65%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,311-0.6%
2024$13,394+4.4%
2023$12,827+1.6%
2022$12,625+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$682,250

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9623, Page 386Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9352, Page 862Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$37,750
DeedBook 3289, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1925