Skip to content

669 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block301
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-M-G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,582
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
49%
Improvement Value:$202,800
51%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,847-0.6%
2024$8,903+40.1%
2023$6,355-0.4%
2022$6,379+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910