Skip to content

652 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block302
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
52%
Improvement Value:$181,100
48%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421-0.6%
2024$8,473+40.1%
2023$6,049-0.4%
2022$6,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 9774, Page 137Recorded9/27/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8945, Page 347Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 8908, Page 550Recorded5/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950