Skip to content

107 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block3302
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,000
51%
Improvement Value:$215,700
49%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,863-0.6%
2024$9,925+40.1%
2023$7,085-0.4%
2022$7,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft1,828DeedBook 9930, Page 938Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,828DeedBook 9930, Page 129Recorded9/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960