Skip to content

306 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block303
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
43%
Improvement Value:$253,500
57%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,903-0.6%
2024$9,965+40.1%
2023$7,114-0.4%
2022$7,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,800DeedBook 9935, Page 634Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5784, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1915