Skip to content

507 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block3201
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,600
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,529-0.6%
2024$5,564+40.1%
2023$3,972-0.4%
2022$3,986+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8981, Page 848