Skip to content

440 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial
Vacant

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jun 6, 1979

Property Information

Block4204
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-SER-STA.

Assessment

Land Value:$1,334,700
86%
Improvement Value:$216,100
14%
Total Assessment$1,550,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,629-0.6%
2024$34,846+40.1%
2023$24,875-0.4%
2022$24,968+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3281, Page 141