Skip to content

480 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$743,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block3301
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,499
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$651,100
90%
Improvement Value:$72,200
10%
Total Assessment$723,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,151-0.6%
2024$16,253+40.1%
2023$11,602-0.4%
2022$11,645+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$743,000

From:

To:

DeedBook 9313, Page 346NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/12/2018