Skip to content

486 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925
Industrial

Last Sale Price
$1,735,000
Last Sale Date
Apr 23, 2018

Property Information

Block3301
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-B-PUB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,517
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$687,800
82%
Improvement Value:$146,700
18%
Total Assessment$834,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,634-0.6%
2024$18,751+40.1%
2023$13,385-0.4%
2022$13,435+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,735,000

From:

To:

DeedBook 9316, Page 754NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$378,333
DeedBook 5072, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1925