Skip to content

41 Western Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Oct 27, 1989

Property Information

Block3302
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-3UHG2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,800
41%
Improvement Value:$276,500
59%
Total Assessment$467,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,185-0.6%
2024$10,250+41.5%
2023$7,245-3.7%
2022$7,524+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 4210, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950