Skip to content

10 Reserve Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2000

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block3303
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
28%
Improvement Value:$471,600
72%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,662-0.6%
2024$14,754+40.1%
2023$10,532-0.4%
2022$10,571+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5243, Page 313