Skip to content

319 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block3304
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
59%
Improvement Value:$131,900
41%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188-0.6%
2024$7,233+40.1%
2023$5,163-0.4%
2022$5,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,408DeedBook 9966, Page 229Recorded2/20/2026

Property Built

Built

Year Built: 1895