Skip to content

72 Columbia Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$599,650
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2602
Lot47
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
29%
Improvement Value:$380,400
75%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,366-0.6%
2024$11,437+85.4%
2023$6,171+0.0%
2022$6,171
Property History

Property Sale

Sale
$599,650

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 9616, Page 661NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900