Skip to content

348 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block3401
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
46%
Improvement Value:$214,500
54%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820-0.6%
2024$8,876+40.1%
2023$6,336-0.4%
2022$6,360+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 9021, Page 138Recorded2/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900