Skip to content

362 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1989

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 30, 1989

Property Information

Block3401
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
35%
Improvement Value:$358,500
65%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,248-0.6%
2024$12,325+40.1%
2023$8,798-0.4%
2022$8,831+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4123, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1989