Skip to content

15 Milton Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block3403
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,499
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
43%
Improvement Value:$284,400
57%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125-0.6%
2024$11,195+40.1%
2023$7,991-0.4%
2022$8,021+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft3,499DeedBook 9636, Page 280NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940