Skip to content

286 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block3403
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,933
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
32%
Improvement Value:$467,600
68%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,408-0.6%
2024$15,504+75.8%
2023$8,817-0.4%
2022$8,850+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 622Recorded8/10/2015