Skip to content

292 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block3403
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
47%
Improvement Value:$256,700
53%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812-0.6%
2024$10,880+40.1%
2023$7,767-0.4%
2022$7,796+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1880