Skip to content

294 Griffith St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2022

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block3403
Lot45
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,439
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,100
43%
Improvement Value:$396,800
81%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962-0.6%
2024$11,031+92.0%
2023$5,744
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 9723, Page 542NU CodePartial parcel (6)Recorded1/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9600, Page 40